Skip to content ↓

Wypożyczenia i zwroty

Wypożyczenia

Jeśli chcesz wypożyczyć książki z Biblioteki, sprawdź ich dostępność w Katalogu online Bibliotek AGH
Książki z lokalizacją, która rozpoczyna się od BG to książki znajdujące się w Bibliotece Głównej. Inne lokalizacje wskazują odpowiednie biblioteki wydziałowe AGH, np. WIMiC-Biblioteka Wydziałowa. Aby skorzystać z tych zasobów, udaj się do wskazanej biblioteki.

Książki z lokalizacją BG-Magazyn zamawiasz elektronicznie (po wcześniejszym zalogowaniu się na swoje konto w Katalogu online Bibliotek AGH):

  • kliknij tytuł znalezionej książki,
  • kliknij „Zamów” przy wybranym, dostępnym do wypożyczenia egzemplarzu,
  • jako miejsce odbioru wybierz Wypożyczalnię (zwróć uwagę, czy zamawiany egzemplarz nie zawiera informacji o ograniczeniu w wypożyczaniu na zewnątrz, np. książki o wartości powyżej 800 zł lub przeznaczone do korzystania tylko na miejscu w czytelni),
  • przyciskiem "OK" potwierdź kolejne ekrany, aż do wyświetlenia w prawym górnym rogu ekranu komunikatu "Twoje zamówienie zostało złożone".

Statusy złożonych zamówień możesz sprawdzić na swoim koncie bibliotecznym w zakładce „Moje konto”. W tej zakładce dokonasz także zdalnej prolongaty książek.
Książki można odebrać po ok. godzinie od złożenia zamówienia, po okazaniu legitymacji/karty bibliotecznej w Wypożyczalni. Zamówienie oczekuje na odbiór przez 10 dni.

Książki z lokalizacją BG-Strefa Wolnego Dostępu wypożyczane są w wolnym dostępie. Dostępność książek oraz ich dokładną lokalizację w Strefie Wolnego Dostępu (SWD) sprawdzisz w Katalogu online Bibliotek AGH. Książki w SWD wyszukujesz, zdejmujesz z półek i wypożyczasz samodzielnie. Podejdź do self-check’a i postępuj według instrukcji na ekranie.
Jeśli książka ma załącznik (przy sygnaturze jest dopisek „+CD”, „+zał.”, „wykres” itp.) podejdź do dyżurującego bibliotekarza. Skorzystaj z pomocy bibliotekarza, także jeśli Twoje konto jest nieaktywne lub na twoim koncie występuje blokada i nie możesz wypożyczyć książek samodzielnie. 

 

Rezerwacja książek

Możesz rezerwować książki z magazynu podstawowego (np. II 123456) lub z Biblioteki Beletrystycznej, które aktualnie są wypożyczone przez innych czytelników. W tym celu podaj dyżurującemu bibliotekarzowi sygnaturę rezerwowanej książki oraz okaż kartę biblioteczną/legitymację lub napisz do nas udo@bg.agh.edu.pl.

Książki ze Strefy Wolnego Dostępu nie podlegają rezerwacji.

Prolongata wypożyczonych książek

W Katalogu online Bibliotek AGH możesz sprawdzić stan swojego konta (m.in. informacje o wypożyczonych książkach i terminy ich zwrotu). Możesz także samodzielnie prolongować (przedłużyć) terminy zwrotu wypożyczonych książek. Zaloguj się na swoje konto i przejdź do zakładki "Stan konta", a następnie na liście wypożyczonych książek zaznacz pozycje do prolongaty i potwierdź przyciskiem "Prolonguj".

Limity prolongat zależą od rodzaju konta czytelnika. Po wyczerpaniu limitu możesz dokonać prolongaty po okazaniu książek w Wypożyczalni. Książki możesz prolongować tylko wtedy, gdy nie są zarezerwowane przez innego czytelnika oraz gdy nie są obciążone opłatą za przetrzymanie.

Pilnuj terminów zwrotu książek. Za przetrzymanie książek pobieramy opłaty - 20 gr dziennie za każdy tom. Konto czytelnika jest blokowane po upływie 2 tygodni od momentu przekroczenia daty zwrotu. Bez uregulowania zaległości (w tym także opłat) nie można wypożyczać nowych książek, ani dokonać prolongat. 

Zwroty

Książki możesz zwrócić:

  • wrzucając je do wrzutni przed wejściem do Biblioteki Głównej,
  • osobiście w Wypożyczalni,
  • pocztą na adres: al. A. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków, pawilon U-1 Biblioteka Główna AGH, Wypożyczalnia.

Jeśli chcesz jednocześnie oddać książki i wypożyczyć kolejne zwróć je bezpośrednio w Wypożyczalni, a nie we wrzutni. Książki zwrócone do wrzutni zostaną usunięte z konta czytelnika najpóźniej w kolejnym dniu roboczym.


Pamiętaj o terminie zwrotu książek. Za nieterminowy zwrot książek naliczana jest opłata - 20 gr za każdy dzień za każdą książkę. Jeśli zwrócisz książki w ciągu 14 dni kalendarzowych od wyznaczonej daty zwrotu, to opłata za przetrzymanie nie zostanie naliczona.

Karta odejścia/Obiegówka

Potwierdzenie rozliczenia się z Biblioteką Główną uzyskasz po zwrocie wszystkich wypożyczonych książek i uregulowaniu ewentualnych zobowiązań finansowych.

Potwierdzenia wydawane są:

Stopka