Skip to content ↓

Biblioteka bez barier

Biblioteka Główna AGH zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami dostęp do zbiorów bibliotecznych. 

W 2007 roku otrzymaliśmy status: Miejsce przyjazne niepełnosprawnym. W VII edycji konkursu architektonicznego "Kraków bez barier", organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa, otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii "obiekty użyteczności publicznej", na najlepiej przystosowany obiekt do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Od lat ściśle współpracujemy z Działem Dostępności AGH.

  • Przed głównym wejściem do Biblioteki znajduje się podjazd.
  • Biblioteka posiada windę wyposażoną w komunikaty głosowe oraz etykiety w alfabecie Braille’a, dostosowaną do samodzielnego przemieszczania się osób z niepełnosprawnością ruchową.
  • W Wypożyczalni oraz Informacji Katalogowej znajdują się punkty obsługi dostosowane do osób poruszających się na wózku.
  • Na każdym piętrze znajduje się odpowiednio wyposażona toaleta.
  • W holu Biblioteki (parter) wydzielone jest stanowisko komputerowe dostosowane dla osób z dysfunkcją narządu ruchu (biurko z regulowanym blatem).
  • W Czytelni Głównej (I piętro) znajduje się stanowisko ze skanerem, programem pozwalającym na przekształcanie skanowanego tekstu oraz programem czytającym.
  • Osoby słabowidzące mogą korzystać z powiększalnika elektronicznego.
  • W Czytelni Książek Własnych na parterze oraz Czytelni Głównej na I piętrze dostępne są biurka z regulowanym blatem.

W przypadku ewakuacji wykonuj polecenia pracowników Biblioteki, którzy są przeszkoleni w prowadzeniu ewakuacji. W przypadku wystąpienia alarmu pożarowego w budynku wyłączane są windy. Pracownicy Biblioteki są odpowiedzialni za pomoc w dotarciu do miejsca ewakuacji osobom, które mają trudności z poruszaniem się po schodach.

Zasady poruszania się  osób z dysfunkcją narządu ruchu po budynku BG:

  1. Aby przemieścić się na wyższe kondygnacje budynku Biblioteki Głównej, skorzystaj z windy. Bibliotekarz przeprowadzi Cię do windy, a następnie wyjedzie z Tobą na określone piętro. Do windy prowadzi przejście z napisem: PRZEJŚCIE SŁUŻBOWE I DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Po wyjechaniu windą na wyższe kondygnacje, w celu dotarcia do wybranych agend, poruszaj się korytarzami wewnętrznymi, które posiadają system oznaczeń — napisy informacyjne.
  2. Gdy zgłosisz chęć opuszczenia agendy, bibliotekarz w razie potrzeby pomoże Ci w dotarciu do windy i holu na parterze budynku.
  3. Jedną z kabin pracy indywidualnej znajdujących się na antresoli Czytelni Głównej, przeznaczyliśmy do pracy dla osób z dysfunkcją narządu ruchu. Aby skorzystać z kabiny, koniecznie dokonaj rezerwacji pod numerem telefonu +48 12 617 40 03 lub napisz e-mail udo@bg.agh.edu.pl i powiadom o planowanej godzinie rozpoczęcia pracy w kabinie.
  4. Droga czytelnika poruszającego się na wózku do kabiny odbywa się w sposób opisany w pkt. 2. W kabinie znajduje się przycisk alarmowy, za pomocą którego możesz zasygnalizować chęć opuszczenia kabiny. Opuszczenie kabiny i powrót na parter będzie się odbywał na zasadach opisanych w pkt. 2. Osobami odpowiedzialnymi za pomoc czytelnikom z niepełnosprawnością są bibliotekarze dyżurujący w Czytelni Głównej BG.

Jeśli potrzebujesz tłumacza języka migowego (PJM, SJM) skontaktuj się: agnieszka.zych@bg.agh.edu.pl; +48 694 383 751 SMS.

W Czytelni Głównej (I piętro) znajduje się stanowisko komputerowe przystosowane dla osób z dysfunkcją wzroku. Wyposażenie stanowiska:

  • skaner,
  • czytnik ekranu NVDA,
  • czytnik ekranu JAWS,
  • program czytający i powiększający ekran MAGic Plus,
  • program OCR Abbyy Fine Reader,
  • powiększalnik przenośny ClearNote+.

Dostępny jest również powiększalnik stacjonarny Videomatic.

Stopka