Repozytorium tworzy przez sześć krakowskich uczelni:
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej i Akademia Wychowania Fizycznego. Techniczną realizacją projektu zajmuje się Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH.
Zadaniem RODBUK jest gromadzenie, opracowanie, archiwizacja i udostępnianie w otwartym dostępie wszelkiego typu danych badawczych tworzonych przez pracowników naukowych, doktorantów i studentów w trakcie działalności naukowej.
RODBUK realizuje politykę otwartej nauki – Open Science poprzez stworzenie publicznie dostępnej platformy deponowania zbiorów danych badawczych umożliwiającej:
Repozytorium funkcjonuje na platformie Dataverse opartej na oprogramowaniu typu open source. RODBUK pozwala na gromadzenie i udostępnianie danych badawczych z różnych dyscyplin i w różnych formatach. Dzięki temu dane są indeksowane i cytowane, co wpływa pozytywnie na ich upowszechnienie i promocję. Wszystkie publikowane metadane spełniają wytyczne podane przez OpenAIRE. W Repozytorium stosowane są zasady FAIR, co oznacza, że dane są możliwe do znalezienia, dostępne, intereoperacyjne, możliwe do ponownego wykorzystania.
RODBUK jest zarejestrowany w:
Spełnia tym samym wymagania stawiane przez instytucje finansujące badania naukowe jak np. Narodowe Centrum Nauki czy Unia Europejska w zakresie deponowania i otwierania danych badawczych.
Repozytorium jest dedykowane naukowcom uczelni współtworzących projekt, którzy są zainteresowani deponowaniem i udostępnieniem swoich danych badawczych. Korzystanie z Repozytorium jest bezpłatne.
Zespół ds. Otwartej Nauki służy pomocą w opisywaniu i deponowaniu danych badawczych w RODBUK.