Licencje Creative Commons oferują różnorodny zestaw warunków licencyjnych – swobód i ograniczeń, dzięki temu można samodzielnie określić zasady, na których chcemy dzielić się swoją twórczością z innymi. Wszystkie licencje CC mają cechy wspólne — poszanowanie praw autorskich osobistych oraz dodatkowe warunki, które określa twórca. Autor, korzystając z licencji, zawsze zachowuje prawa autorskie, jednocześnie umożliwia innym kopiowanie i rozpowszechnianie, dodatkowo może określić czy ich wykorzystywanie może odbywać się wyłącznie w warunkach niekomercyjnych lub ograniczyć możliwości tworzenia utworów zależnych.
Przed podjęciem decyzji o publikacji upewnij się, że utwór można objąć licencją CC, masz prawa do niego, rozumiesz, na jakiej zasadzie działają licencje CC, a następnie określ, co dokładnie udostępniasz (czy jest to dokument tekstowy, audio, wideo, obraz, utwór interaktywny, strona internetowa itp.)
Możesz samodzielnie wybrać i dostosować licencje CC korzystając z narzędzia udostępnionego na stronie Creative Commons Polska
Pozwala użytkownikom na kopiowanie, modyfikowanie, rozpowszechnianie i tworzenie nowych utworów bądź zbiorów na podstawie licencjonowanego utworu, pod warunkiem oznaczenia autorstwa tego utworu, zezwala na wykorzystanie go w celach komercyjnych.
Dla tych, którzy chcą, aby ich utwory były wykorzystywane, rozwijane i powszechnie udostępniane, ta licencja jest najlepszym rozwiązaniem. Zwiększy to widzialność twórcy, jego cytowalność oraz może przyczynić się do współpracy z innymi.
Pozwala użytkownikom na kopiowanie, modyfikowanie, rozpowszechnianie przedstawianie i wykonywanie utworu pod warunkiem oznaczenia autorstwa i udostępniania utworów oryginalnych oraz zmodyfikowanych na tej samej licencji. Zezwala na wykorzystanie utworu w celach komercyjnych
Pozwala użytkownikom na kopiowanie, modyfikowanie oraz rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych. Licencja nie obejmuje utworów zależnych.
Pozwala na pobieranie utworu i dzielenie się nim (zarówno w celach komercyjnych jak i niekomercyjnych), ale użytkownik nie może wprowadzać żadnych zmian w oryginale. Licencja nie pozwala na tworzenie utworów zależnych. Utwór musi być zachowany w oryginalnej postaci. Uniemożliwia nawet tłumaczenie tekstu, redakcję, kolaż zdjęć lub adaptowanie publikacji do wygodniejszych formatów czy infografik. Utwór musi być udostępniany bez zmian i w całości, z podaniem twórcy oryginału.
Podsumowując, CC BY ND pozwala użytkownikowi jedynie na udostępnianie utworu.
Pozwala użytkownikom kopiować, modyfikować i rozpowszechniać utwory przy zastrzeżeniu, że zarówno oryginalne jak i zmodyfikowane będą udostępniane na takiej samej licencji i wyłącznie w celach niekomercyjnych.
Pozwala na pobieranie utworu i dzielenie się nim, ale użytkownik nie może wprowadzać żadnych zmian w oryginale, tj. nie może tworzyć pochodnych oryginalnego utworu. Utwór nie może być modyfikowany ani wykorzystywany komercyjnie. Musi być zachowany w oryginalnej postaci. Uniemożliwia nawet tłumaczenie tekstu, redakcję, kolaż zdjęć lub adaptowanie publikacji do wygodniejszych formatów czy infografik. Utwór musi być udostępniany bez zmian i w całości, z podaniem twórcy oryginału. Jest to najbardziej restrykcyjna z licencji.
Podsumowując, CC BY ND pozwala użytkownikowi jedynie na udostępnianie utworu w celach niekomercyjnych.
Przekazanie zbioru danych do domeny publicznej, pozwala na korzystanie z utworu w nieograniczonym zakresie i bez żadnych zobowiązań. Nie wymaga prawnie od użytkowników danych cytowania źródła, ale zachowuje normy etyczne dotyczące atrybucji w środowiskach naukowych.
Grafika czytelnie przedstawia, jak odbiorca może skorzystać z danego utworu w zależności od typu licencji Creative Commons.
Oprac. na podstawie Creative Commons Polska