To największy program finansujący badania naukowe i innowacyjne w Europie o budżecie 95,5 mld euro.
Podstawowy cel programu Horyzont Europa to stymulowanie wzrostu gospodarczego UE i konkurencyjności unijnej gospodarki poprzez wdrażanie innowacyjnych pomysłów na rynku wspólnotowym. Ideą programu jest przekształcenie wyników działalności naukowej w powszechnie dostępne produkty lub usługi, które będą odpowiedzią na realne potrzeby społeczne. Program finansuje badania, innowacje (co najmniej na poziomie europejskim) i wdrożenia. Horyzont Europa z założenia wspiera najlepszych, nie ma w Polsce instytucji wdrażających a wnioski, są oceniane przez ekspertów zagranicznych.
W projekcie może uczestniczyć organizacja posiadająca osobowość prawną np.
Większość projektów HE jest realizowana w międzynarodowym konsorcjum. Konsorcjum musi być złożone z co najmniej 3 partnerów z 3 różnych państw członkowskich UE lub państw stowarzyszonych (minimum 1 podmiot z państwa członkowskiego UE). Wyjątkiem od tej reguły jest grant ERC, EIC Accelerator.
Beneficjenci programu Horyzont Europa są zobligowani do udzielenia natychmiastowego, otwartego dostępu do wszystkich publikacji naukowych oraz odpowiedzialnego zarządzania danymi badawczymi. Obowiązkowe praktyki Otwartej Nauki dotyczą:
W uzasadnionych przypadkach np. w celu ochrony interesów podmiotu, wybrane dane nie muszą być udostępniane publicznie.
Jeżeli publikacje nie są ogólnodostępne, zachęca się wnioskodawców do publikowania ich w repozytoriach i zapewnienia do nich dostępu, gdy jest to możliwe.
Od 1 stycznia 2022 r. funkcjonuje 6 Horyzontalnych Punktów Kontaktowych, które na czele z Krajowym Punktem Kontaktowym usytuowanym w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju świadczą usługi, mające na celu zwiększanie udziału polskich podmiotów w Programie Ramowym Horyzont Europa.
HPK Polska Północna (Politechnika Gdańska)
HPK Polska Zachodnia (Poznański Park Naukowo-Technologiczny)
HPK Polska Południowo-Zachodnia (Politechnika Śląska)
HPK Polska Południowo-Wschodnia (Politechnika Krakowska, Centrum Transferu Technologii)
HPK Polska Wschodnia (Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk, Lublin)
HPK Polska Centralna (Uniwersytet Łódzki)