Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia

Wydarzenia

Prelekcja Piotra Chrząstowskiego w Bibliotece Głównej AGH pod tytułem Grenlandia wyspa zielona. Z lewej strony widok góry lodowej u wybrzeży Grenlandii. Z prawej strony widok terenów zielonych na Grenlandii wpisany w kontur wyspy.
Grenlandia – wyspa zielona. Prelekcja dra inż. Piotra Chrząstowskiego
  • 07.12.2023

Grenlandia to największa wyspa na świecie; ma ponad 2 mln m2 powierzchni (jest 7 razy większa od Polski), a 81% jej powierzchni zajmuje lądolód (o grubości w centrum przekraczającej 3,5 km). Wyspa jest zamieszkana przez około 56 tys. ludzi (w przybliżeniu jest to liczba mieszkańców Ostrołęki). Większość ludności (89%) to Innuici. 25% ludności mieszka w stolicy Grenlandii - Nuuk. Grenlandia stanowi autonomiczną część Danii i nie należy do Unii Europejskiej.

Termin: 7 grudnia (czwartek), godz. 12.00–13.30
Miejsce: Biblioteka Główna AGH, parter, s. 5
Prelegent: dr inż. Piotr Chrząstowski, pracownik WEAIiIB AGH

W trakcie prelekcji będą pokazane fotografie i filmy z dwóch wypraw:

  • 2013 rejs na jachcie Nashachata II na Grenlandię zachodnią, trasa z Ilulissat do Narsarsuaq, 900 Mm
  • 2022 rejs na jachcie Nashachata II na Grenlandię wschodnią, trasa z Reykjavik do Scoresbysund, 1360 Mm

Po krótkim opisie geograficznym i przyrodniczym zostanie przedstawiona historia odkryć i kolonizacji wyspy, a następnie wrażenia ze spotkań z Innuitami i najpiękniejsze miejsca Grenlandii.

Dr inż. Piotr Chrząstowski - wieloletni wykładowca na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Z zamiłowania żeglarz, fotograf oraz miłośnik dalekich podróży. Poznawszy dobrze Europę, rozpoczął przed kilkunastu laty dalekie rejsy po świecie. Szczególne miejsce wśród jego wypraw zajmują ekspedycje podbiegunowe. Piękno krain, które odwiedza, wraz z ich pierwotną przyrodą, utrwala na fotografiach.

Stopka