Skip to content ↓

Jak pisać pracę dyplomową

Jak i gdzie wyszukać materiały do pracy?

Przed rozpoczęciem pisania pracy dyplomowej powinieneś zgromadzić materiały oraz sprawdzić bieżący stan wiedzy na interesujący Cię temat. Poniżej znajdziesz wskazówki jak i gdzie szukać materiałów naukowych.

Wyszukiwanie materiałów rozpocznij od Katalogu online Bibliotek AGH. W katalogu możesz wyszukiwać nie tylko przez tytuł czy nazwisko autora, ale również przez hasła przedmiotowe. Pamiętaj, aby w oknie wyszukiwania nie wpisywać całego tematu pracy. Zamiast tego zastanów się jakiej tematyki dotyczy Twoja praca i takie hasła wpisz do wyszukiwarki. Przekształcenie tematu pracy w możliwe do przeszukiwania zapytanie sprawi, że Twoje wyszukiwania będą bardziej szczegółowe, a wyniki bardziej trafne.

Znalazłeś interesującą książkę i chcesz sprawdzić, czy mamy więcej zbiorów na ten temat? Kliknij tytuł wybranej pozycji, następnie wybierz zakładkę "opis katalogowy", znajdziesz tu podlinkowane hasła przedmiotowe. Klikając w nie, wyszukasz wszystkie publikacje na ten temat znajdujące się w naszych zbiorach. 

Jeśli chcesz wypożyczyć wyszukane książki, upewnij się, że masz aktywne konto biblioteczne. Książki z lokalizacją BG-Strefa Wolnego Dostępu wypożyczysz samodzielnie w Strefie Wolnego Dostępu. Książki z lokalizacją BG-Magazyn zamów do Wypożyczalni. Zamówione materiały odbierzesz po godzinie.

W Katalogu online Bibliotek AGH znajdziesz tytuły czasopism znajdujących się w Bibliotece.

Jeśli chcesz wyszukać artykuły, skorzystaj np. z BazTech, czyli bazy danych o zawartości polskich czasopism technicznych. Bibliograficzno-abstraktowa baza rejestruje od 1998 r. artykuły z polskich czasopism z zakresu nauk technicznych, ścisłych i ochrony środowiska. Do opisów artykułów dodawane są bibliografie załącznikowe (od 2005 r.), a na podstawie umów z wydawcami – pełne teksty publikacji. Skorzystaj z wyszukiwarki, wpisując hasła określające temat Twojej pracy. Otrzymasz listę artykułów, w których opisach znajdują się Twoje hasła. Część z wyników może posiadać dostęp do pełnych tekstów, pozostałe stanowią jedynie informację bibliograficzną. 

Jeśli posiadasz jedynie opis artykułu, sprawdź, czy w Bibliotece Głównej AGH znajduje się czasopismo. W tym celu w katalogu online AGH wpisz tytuł czasopisma. Kliknij  wyszukany tytuł, a następnie zakładkę "Zasoby". Tutaj sprawdzisz, czy posiadamy wybrany rocznik i numer czasopisma, w którym znajduje się artykuł. Jeśli tak, to zamów to czasopismo korzystając z formularza. Zamówienie zostanie zrealizowane w ciągu godziny, a z czasopisma skorzystasz na miejscu w Czytelni Głównej.

Pamiętaj, że czasopism nie wypożyczamy na zewnątrz, ale możesz zrobić:

Jeśli szukasz norm i patentów sprawdź ofertę Czytelni Zbiorów Specjalnych. Znajdziesz tu zarówno wersje drukowane norm i patentów, jak i bazy danych zawierające normy i patenty.

Informacje o mapach znajdują się w Katalogu online Bibliotek AGH oraz w tradycyjnym katalogu zbiorów kartograficznych, który dostępny jest w Czytelni Oddziału Zbiorów Specjalnych.

 

Skorzystaj z e-zasobów. Znajdziesz w nich polską i zagraniczną literaturę; najnowsze publikacje i wyniki badań; recenzowane artykuły naukowe; monografie; materiały konferencyjne; raporty; dane finansowe; dane statystyczne. Na liście e-zasobów w układzie dziedzinowym wybierz interesującą Cię tematykę. Znajdziesz tu listę źródeł polskojęzycznych, źródeł obcych oraz bazy norm i patentów. Kliknij nazwę wybranej bazy, aby dowiedzieć się więcej o jej zawartości oraz zasadach dostępu.

Pamiętaj, że z licencyjnych zasobów możesz skorzystać w dostępie zdalnym, jeśli posiadasz aktywne konto biblioteczne.

W naszych e-zasobach znajdziesz zarówno pełne teksty, jak i informacje abstraktowe. W wyszukiwarce danej bazy wpisz swoje hasła i przejrzyj listę wyników. Jeśli wyników jest za dużo, to w większości baz możesz je zawęzić korzystając z filtrów — możesz wybrać np. szczegółowe tematy, lata publikacji czy typ dokumentów. Jeśli wyników jest za mało, użyj szerszego zapytania lub dodaj więcej wyszukiwanych haseł, poszukaj odmian pisowni i alternatywnych słów. 

Każda z baz działa inaczej, więc musisz dostosować strategię wyszukiwania dla każdej z nich. Warto ją przetestować i udoskonalić po przejrzeniu wyników wyszukiwania. Podczas wyszukiwania i przeglądania artykułów oraz streszczeń możesz odkryć nowe terminy, które pozwolą ulepszyć Twoje wyszukiwanie.

Jeśli posiadasz opis publikacji, ale nie znalazłeś pełnego tekstu w Katalogu online Bibliotek AGH ani w e-zasobach pamiętaj, że możesz skorzystać również z innych krakowskich bibliotek. Polecamy szczególnie Bibliotekę Jagiellońską. To jedna z największych bibliotek w Polsce, posiada status biblioteki narodowej, gromadzi wszystkie polskie publikacje. Sprawdź dostępność publikacji w Katalogu Bibliotek UJ oraz informacje jak założyć konto biblioteczne.

Jeśli nie znajdziesz poszukiwanej publikacji ani w BG AGH, ani w pozostałych krakowskich bibliotekach, pamiętaj, że możesz skorzystać z Wypożyczalni Międzybibliotecznej. Sprowadzimy dla Ciebie materiały z dowolnej polskiej lub zagranicznej biblioteki. Aby zamówić materiały, skorzystaj z formularza. Wpisz w nim wszystkie informacje o publikacji, które posiadasz. Kompletne dane przyspieszą zlokalizowanie materiałów w innych bibliotekach. Na podany adres mailowy otrzymasz informacje o wynikach poszukiwania oraz sposobie realizacji zamówienia. 

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wyszukiwaniu materiałów, przyjdź do Biblioteki:

Jak pisać pracę dyplomową?

Po zgromadzeniu materiałów do pracy upewnij się jakie zasady obowiązują na Twoim Wydziale. 

Zasad pisania prac dyplomowych oraz wskazówek redakcyjnych szukaj na stronie swojego Wydziału lub zapytaj Promotora. Pamiętaj o pobraniu ze strony Wydziału aktualnego wzoru strony tytułowej.

Powołując się w tekście na zgromadzone materiały, pamiętaj o dodawaniu przypisów, a na końcu pracy zamieść bibliografię zawierającą wykaz wszystkich publikacji, które wykorzystałeś w pracy.

Niezbędnik bibliograficzny

Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, sprawdź menedżery bibliografii. To narzędzia, które pomagają zarządzać danymi o wykorzystywanych materiałach jak artykuły, książki, rozdziały, strony internetowe itp. Z pomocą menedżera można automatycznie generować opisy bibliograficzne w trakcie pisania pracy zgodnie z wybranym standardem, wstawiać odnośniki i bibliografię załącznikową.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości jak opisać daną publikację, możesz przyjść do Czytelni Oddziału Informacji Naukowej. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wytyczne od Promotora oraz publikację, którą chcesz opisać.

Szkolenia

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź ofertę szkoleń dotyczących korzystania z e-zasobów oraz tworzenia bibliografii prowadzonych przez Oddział Informacji Naukowej.

Stopka