Skip to content ↓
Aktualności
Grafika dekoracyjna foto www.freepik.com. Napisy: Kiermasz charytatywny; jubileuszowa 10. edycja; zapraszamy do wsparcia naszej akcji. Poniżej na białym tle loga: AGH, Biblioteki Głównej AGH oraz BON AGH.

Kiermasz charytatywny – zbiórka książek

W maju – wzorem ubiegłych lat – Biblioteka Główna AGH organizuje kiermasz charytatywny. W tym roku to już jubileuszowa 10. edycja kiermaszu charytatywnego Biblioteki Głównej AGH, wyjątkowa dla nas. Zebrana kwota przeznaczona będzie na leczenie i rehabilitację Adasia – synka naszej koleżanki Pauliny Iskrzyckiej-Mysiak, który urodził się z zespołem Downa. Zachęcamy do włączenia się w naszą akcję. Prosimy o przynoszenie książek (w dobrym stanie), ciekawych gadżetów, płyt z muzyką, filmami, audiobookami itp. do Czytelni Oddziału Informacji Naukowej BG (I piętro, pok. 121).

Termin kiermaszu: 22 maja 2024, skwer przed wejściem do Biblioteki

Paulina jest jedną z osób, które wymyśliły i organizowały kiermasz charytatywny przez kolejne lata. To tylko jedna z wielu jej zasług dla środowiska Uczelni. 
Jej synek, Adaś, urodził się w czerwcu 2021 r. Mimo bardzo dobrych wyników badań genetycznych oraz informacji, że ma idealne serce, po porodzie zdiagnozowano u niego zespół Downa oraz wspólny kanał przedsionkowo-komorowy i niedomykalność wspólnej zastawki – wadę serca, która została zoperowana w grudniu 2021 r. 

Grafika zawierająca 2 zdjęcia: po lewej zdjęcie z kiermaszu, na którym Paulina, mama Adasia, na stoisku z książkami przed Biblioteką Główną przyjmuje datki do puszki; w tle inne osoby; po prawej Paulina z synkiem Adasiem ćwiczy dopasowywanie kształtów.

Obniżone napięcie mięśniowe powoduje, że Adaś musi być pod opieką fizjoterapeutów i od urodzenia kilka razy w tygodniu ma zajęcia rehabilitacyjne oraz ćwiczy w domu. Zaczął chodzić, gdy skończył 2,5 roku, co jest dla jego rodziny ogromną radością, jednak w przypadku zespołu Downa rehabilitacja będzie potrzebna przez całe życie. Kolejnym problemem jest opóźniony rozwój mowy, bez którego w pewnym momencie rozwój intelektualny się zatrzyma. Z tego względu Adaś jest pod opieką logopedy i neurologopedy, codziennie ćwiczy też w domu. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie elektrostymulacji mięśni twarzy. Chłopiec jest również pod stałą kontrolą wielu specjalistycznych poradni: kardiologicznej, endokrynologicznej, laryngologicznej, neurologicznej oraz okulistycznej (duża nadwzroczność), korzysta też z wizyt u osteopaty. 

Grafika zawierająca 2 zdjęcia: po lewej zdjęcie Adasia siedzącego na podłodze, po prawej chory Adaś siedzi w szpitalnym łóżeczku.

Od września 2023 r. Adaś uczęszcza do żłobka i świetnie sobie w nim radzi, ale choroby, które dotykają dzieci w tym wieku, u niego z racji obciążeń zdrowotnych przebiegają trudniej i często kończą się pobytem w szpitalu, jak w przypadku zakażenia wirusem RSV (z pobytem na oddziale intensywnej terapii) oraz dwóch zapaleń płuc, które również zakończyły się hospitalizacją. 

„Mimo trudnej drogi: nieoczekiwanej diagnozy, długiego pobytu w szpitalu po porodzie, walki o operację, operacji, pozostawania pod opieką hospicjum domowego przez pierwsze pół roku życia, karmienia przez sondę przez sześć miesięcy oraz licznych hospitalizacji i wizyt u lekarzy – nie poddajemy się! Adaś jest radosnym dzieckiem i staramy się cieszyć tym etapem, bo nie wiemy, co czeka nas w przyszłości. Bardzo w niego wierzymy i poświęcamy wszelkie zasoby finansowe i czasowe, by jak najlepiej wesprzeć jego rozwój. To, co osiągniemy we wczesnych latach życia Adasia, jest najważniejsze i może zaprocentować w przyszłości. 
Z całego serca dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc i wsparcie.
Rodzice Adasia”

Zdjęcie Adasia w szpitalu. Chłopiec nosi okulary, ubrany jest w czerwona koszulkę. W tle sala szpitalna, inne dziecko.

Adaś jest podopiecznym Fundacji „Serca dla Maluszka”.

Akcję wspiera Dział Dostępności AGH.
 

Stopka