Aktualności
Baner reklamujący wystawę "Kamery wideo z kolekcji Janusza Olszyńskiego". Na banerze zdjęcie kolekcjonera z kamerą po lewej, po prawej zdjęcia wybranych eksponatów (3 kamery); u dołu po lewej logo AGH i logo BG AGH

Kamery wideo z kolekcji Janusza Olszyńskiego

Wystawa Kamery wideo z kolekcji Janusza Olszyńskiego to prezentacja ponad 100 kamer. Najstarsza z nich to kamera Siemensa z 1936 roku, używana w okresie międzywojennym m.in. do kręcenia kronik filmowych. Prezentowany na wystawie zbiór pozwala prześledzić rozwój urządzeń – od pierwszych kamer analogowych na taśmę filmową po współczesne kamery cyfrowe.

Janusz Olszyński – emerytowany pracownik AGH, zajmował się multimediami, produkcją filmową, przygotowywaniem transmisji online wydarzeń i dyskusji.
Pasjonat techniki filmowej.

Już w szkole podstawowej uczył się robienia i wywoływania zdjęć, a od czwartej klasy to on prowadził pracownię fotograficzną. Początkowo używał aparatów typu DRUCH i AMI na film 6 × 9, później Zorka i Zenith.

„Równolegle zacząłem przygodę z filmem, najpierw kamerami na taśmę 8 mm, potem super 8, a od końca lat 70. kamerą KRASNOGORSK 16 mm.  W latach 1975-1980 stworzyliśmy na AGH Telewizję Studencką na bazie sprzętu darowanego nam przez TV Kraków. Ten sprzęt nadawał się głównie do kręcenia stacjonarnego, bo był piekielnie ciężki i nieporęczny do noszenia. Od 1985 roku filmowałem już kamerami wideo z wbudowanym rekorderem. Do połowy lat 90. filmowało się głównie na kasetach VHS, SVHS oraz video8 i Hi8. Następna dekada należała do systemu DV i miniDV. Ten system przyjęła większość firm produkujących urządzenia wideo, a ponieważ charakteryzował się on bardzo dobrą jakością, produkowany był do końca 2010 roku. Następnie pojawiły się kamery na karty pamięci, które niepodzielnie królują do dziś”.

Od 1997 roku przez 10 lat współpracował z telewizją TVN. W tym czasie wykładał podstawy realizacji telewizyjnej w Policealnym Studium Dziennikarskim. Pracował też dla Forum Mediów Polonijnych i Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej.
W latach 2008-2020 filmował różne wydarzenia odbywające się w AGH. Najbardziej ceni film o wizycie Jana Pawła II na AGH i reportaż "W kraju nad Niemnem" nakręcony podczas pobytu na Białorusi w 2007 roku.

Od 2021 roku dokumentuje filmowo wydarzenia kulturalne w ramach działalności Fundacji KINEMATOGRAF, zajmuje się też audiodeskrypcją i przygotowaniem napisów do filmów, by były dostępne dla szerokiej publiczności.

W swoim dorobku posiada około 1000 filmów dokumentalnych, rejestracji koncertów, spektakli i innych wydarzeń.

Kolekcjonuje modele dawnych i współczesnych kamer, projektory filmowe, telewizory, magnetowidy i wszelki sprzęt do montażu i edycji.

Wystawę można oglądać do końca marca 2024 w sali wystawowej BG (I piętro) w godzinach otwarcia Biblioteki.