Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie

W stronę Antarktydy - prelekcja dr. Piotra Chrząstowskiego (6.04.2022)

W stronę Antarktydy 
Prelekcja dr. inż. Piotra Chrząstowskiego
6.04.2022

Baner

W ramach cyklu spotkań „Biblioteka Główna AGH zaprasza...” 6 kwietnia 2022 r. odbyła się prelekcja dr. inż. Piotra Chrząstowskiego „W stronę Antarktydy”.
 
W trakcie spotkania prelegent opowiedział o swojej niezwykłej, pełnej przygód podróży na Antarktydę, którą odbył w 2017 r. Kontynent zachwyca, a jego fauna i flora jest niepowtarzalna. W trakcie spotkania zaprezentował niezwykle bogatą dokumentację fotograficzną i filmową. Dla tych co nie mogli na prelekcje dotrzeć była prowadzona transmisja online.
 
Dr inż. Piotr Chrząstowski – wnuk profesora Walerego Goetla rektora AGH - wieloletni wykładowca na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Z zamiłowania żeglarz, fotograf oraz miłośnik dalekich podróży. Poznawszy dobrze Europę, przed kilkunastu laty rozpoczął dalekie rejsy po świecie. Szczególne miejsce wśród jego wypraw zajmują ekspedycje podbiegunowe, m.in. do Grenlandii (2013), na Svalbard (2015) oraz Antarktydę (2017). Piękno odwiedzanych krain wraz z ich pierwotną przyrodą utrwala na fotografiach.
O tej wyprawie Piotr Chrząstowski tak powiedział: Ogromne lodowce, pasma szczytów górskich, często nienazwane, cisza, przerywana tylko przez odgłosy przyrody i wreszcie całkowita ciemność w nocy, rozświetlana jedynie przez księżyc i gwiazdy, to obraz Ziemi, który coraz trudniej spotkać. Mam nadzieję, że los pozwoli mi jeszcze nie raz zobaczyć takie miejsca.
 
 
Zdjęcia z prelekcji
 
Fot. Jacek Rzepczyński

PrelekcjaPrelekcjaPrelekcja

PrelekcjaPrelekcjaPrelekcja

Prelekcja PrelekcjaPrelekcja

Pisano o prelekcji:

http://www.biuletyn.agh.edu.pl/biuletynypdf/2022_Biuletyn_PDF/169_04_2022.pdf  (s. 45)