Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie

Nie tylko książki... Biblioteka inna niż myślisz. Wystawa w Bibliotece Głównej

04.05.2022
baner reklamujący wystawę

W 2022 roku Biblioteka Główna AGH obchodzi jubileusz stulecia swojego istnienia. Od dziesięciu dekad wspiera procesy badawcze i dydaktyczne realizowane w Uczelni.

Dzieje Biblioteki Głównej są nierozerwalnie związane z losami Uczelni. Bibliotekę zorganizowano - na wniosek Senackiej Komisji Bibliotecznej - w roku akademickim 1921/1922, a więc w dwa lata po uroczystej inauguracji pierwszego roku studiów w Akademii Górniczej (1919).

Księgozbiór biblioteczny zapoczątkowały dary od wielu osób prywatnych, głównie profesorów Akademii oraz instytucji naukowych, zarówno polskich jak i zagranicznych. Pomoc w nabywaniu czasopism francuskich zaoferowała sama Maria Skłodowska-Curie, dzięki niej kolekcja czasopism poszerzyła się o periodyk "Revue de Metallurgie".

Obecnie Biblioteka Główna AGH jest największą biblioteką techniczną w Krakowie i jedną z największych w Polsce. Posiada zbiory liczące ponad 440 tys. książek, 148 tys. vol. czasopism drukowanych i ponad 340 tys. jednostek obliczeniowych zbiorów specjalnych. Zapewnia dostęp do ponad 730 tys. zasobów elektronicznych (m.in. artykułów, rozdziałów książek, referatów w materiałach konferencyjnych) w tym 98 specjalistycznych i wielodziedzinowych baz danych. Biblioteka prowadzi Punkt Informacji Normalizacyjnej oferujący pełny dostęp do ponad 100 tys. norm polskich i zagranicznych oraz Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej PATLIB, który udostępnia wszystkie polskie opisy patentowe.

Jubileusz 100-lecia BG AGH jest okazją nie tylko do przypomnienia jej przeszłości, ale też zaprezentowania stanu obecnego.

Wystawa obejmuje historyczną część plenerową oraz ekspozycję na półpiętrze i w holu wystawowym Biblioteki, przybliżającą różne aspekty jej działalności. Prezentowanym na planszach i w gablotach treściom towarzyszą dawne i współczesne fotografie pochodzące z archiwum BG.

Wystawę można oglądać do końca października br.  Zapraszamy!