Biblioteka Główna Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie

Śladami Zofii Rydet. Wystawa prac konkursowych inspirowanych cyklem "Zapis socjologiczny" autorstwa Zofii Rydet (24.09.2018 - 7.10.2018)

Śladami Zofii Rydet.

Wystawa prac konkursowych inspirowanych cyklem

"Zapis socjologiczny" autorstwa Zofii Rydet

(24.09.2018 - 07.10.2018)

 

 

Grafika promocyjna

 

Pokonkursowa wystawa fotograficzna „Śladami Zofii Rydet”

 

Wystawa składa się ze zdjęć zainspirowanych twórczością polskiej fotografki Zofii Rydet*, wykonanych przez uczestników konkursu "Śladami Zofii Rydet - społeczeństwo polskie w obiektywie socjologicznym”.

*Zofia Rydet była wybitną fotografką z dawnego Stanisławowa. Urodzona w 1911 roku, w trakcie II wojny światowej, przeniosła się do Gliwic, gdzie wykładała fotografię na Politechnice Śląskiej, dołączając w 1954 roku do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Od lat 60. zrealizowała liczne cykle fotograficzne, publikowane później w autorskich albumach, wśród których można wymienić chociażby takie nazwy, jak „Mały człowiek”, „Czas przemijania”, „Świat uczuć i wyobraźni”, „Nieskończoność dalekich dróg” i wiele, wiele innych; jednak najważniejszym z nich był „Zapis socjologiczny. Anno 1978 – 1988”, będący monumentalną dokumentacją człowieka i społeczeństwa, zrealizowaną samodzielnie w kilkunastu województwach Polski i za granicą. Jeszcze za życia miała przyjemność uczestniczyć w ponad trzystu wystawach fotograficznych, zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Współpracowała również z takimi artystami, jak Zdzisław Beksiński czy Bronisław Schlabs, a za swoje dokonania otrzymała wiele prestiżowych nagród, jak chociażby tytuł wybitnego artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (1976). Jej ostatnim cyklem była „Suita śląska”, stworzona na przełomie lat 80. i 90. XX wieku i zawierająca autocytaty z wcześniejszych prac artystki. Zmarła w 1997 w Gliwicach. Dziś jej prace można oglądać w licznych muzeach na całym świecie, w tym m.in. Muzeum Etnograficznym w Krakowie, International Center of Photography w Nowym Jorku czy Museum of Modern Art w Kyoto.